Energopratība  – ceļš uz  energoefektivitāti

Energopratība – ceļš uz energoefektivitāti

Energoefektivitāte ir kļuvusi par nozīmīgu 21. gadsimta aktualitāti, jo ir svarīgi ne tikai ietaupīt naudu, bet arī mazināt ietekmi uz vidi, kas rodas enerģijas ražošanas ciklā. No tā, kā cilvēks izmanto savu enerģiju, ir atkarīga viņa veselība un labklājība. Līdzīgi ir arī ar elektrību mājās – nepārdomāta elektroenerģijas lietošana ietekmē gan ģimenes budžetu, gan apkārtējo vidi.
Kā efektīvāk izmantot energoresursus, samazināt elektrības, ūdens un siltuma patēriņu, Daugavpils iedzīvotājiem bija iespēja uzzināt, piedaloties gan tiešsaistes seminārā “Energopratība drošībai un labsajūtai” , kas tika organizēts sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru, gan arī apmeklējot praktiskos seminārus par elektrodrošību sadzīvē, elektromagnētiskā starojuma avotiem un apgaismojuma izvēli.
Projekta dalībnieki vairāk uzzināja par ikdienā veicamiem energotaupības, energoefektivitātes un elektrodrošības pasākumiem, par to, kas aktuāli un nozīmīgi visiem – kā samazināt elektrības, ūdens un siltuma patēriņu, saimniekojot apdomīgi un nezaudējot komfortu.
Dalībniekiem bija iespēja uzzināt, kā ikdienā pareizi izmantot elektromateriālus un ierīces, izprast elektriskos parametrus, veikt mērījumus, noskaidrot iespējamos elektrobīstamības faktorus un apgūt nepieciešamos elektrodrošības pasākumus, lai ikviens savā mājvietā justos droši un pasargāti.
Ikdienas dzīvē nevajadzētu rasties situācijām, kad cilvēks ir pakļauts spēcīgiem, nekontrolētiem starojuma avotiem, kas pārsniedz dabisko fona starojumu. Tomēr ir noderīgi zināt, kā rīkoties, ja šāda situācija rodas.
Semināros tika apskatīti jautājumi par to, kā pareizi plānot apgaismojumu, kā noteikt vēlamo gaismas līmeni, daudzumu/spilgtumu noteiktām aktivitātēm dažādos diennakts laikos. Pareizi izvēlēts apgaismojums ļauj arī ietaupīt. Kādēļ tas ir svarīgi? Neatbilstoši veidots apgaismojums var radīt problēmas, piemēram, nogurumu, sāpes un pastāvīgu saspringumu. Iespējams, tas nenotiek uzreiz, tomēr ilgākā laika periodā šādas sekas ir neizbēgamas.
Semināros bija praktiski ieteikumi, kā veidot telpas apgaismojumu tā, lai mājoklis būtu funkcionāls, un tajā varētu justies labi, kā pareizi izvēlēties apgaismes ķermeņus un spuldzes.
Kas ir viedās mājas ierīces, vai un kāpēc tās būtu vajadzīgas? Izvēle, izmantot tās vai nē – katra paša ziņā. Semināra laikā iegūtā informācija rosinās domāt par jauniem mājas drošības un apsaimniekošanas risinājumiem.
Projekta dalībnieki, iesaistoties mūžizglītības procesā, apguva praktiskās iemaņas, kā racionāli izmantot un taupīt enerģiju, uzlaboja inženiertehniskās prasmes.

Semināri tika organizēti projektā “Energopratība drošībai un labsajūtai” ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes Sabiedrisko organizāciju atbalsta fonda finansiālu atbalstu.